KOMPOZYT-EXPO-2019

"Zmierzamy w kierunku automatyzacji


procesów produkcyjnych..."

Janusz Golonka

Dyrektor ds. Rozwoju

i Sprzedaży pracujący w firmie

C-L Sp. z o.o. od 10 lat.C-L Sp. z o.o. jest liderem

w zakresie dystrybucji surowców i urządzeń do produkcji kompozytów. Wśród dostawców C-L  są firmy o ugruntowanej i znaczącej pozycji w świecie. Wspólnie tworzy system, którego celem jest zapewnienie klientom optymalnych warunków produkcji, a tym samym maksymalizację zysków i trwały rozwój firmy. System ten uwzględnia najnowsze rozwiązania technologiczne, opartych na najostrzejszych kryteriach ekologicznych, kompleksowości oraz ciągłości dostaw.

Pamięta Pan swojego pierwszego poważnego klienta?


Tak. Była to firma produkująca figurki postaci z bajek do parków rozrywki w Niemczech. Kupili standardową żywicę konstrukcyjną oraz włókno szklane. Klient w przeszłości kupował w naszej firmie materiały do renowacji swojej łódki, dlatego znał bardzo dobrze zastosowanie żywic poliestrowych i włókien szklanych. Jednocześnie wykonywał drewniane figurki dla partnerów z Niemiec, które były bardzo solidnie i piękne, ale ulegały stopniowemu zniszczeniu na sutek długotrwałego kontaktu z promieniami słonecznymi oraz wodą. Zmęczony coraz częstszymi reklamacjami zwrócił się do działu technologicznego C-L z pytaniem, jak rozwiązać ten problem. Za naszą namową postanowił zmienić technologię i wykorzystać materiały dostępne w naszej ofercie, które mają znacznie większą odporność na warunki atmosferyczne. W ten oto sposób pozyskaliśmy zadowolonego klienta na lata!


Czy klienci miewają czasem obawy w zastąpieniu starych materiałów nowoczesnymi kompozytami?


Dla nowych klientów, którzy wchodzą na rynek, niewiarygodny jest fakt, że produkty wykonane z kompozytu polimerowego mogą uzyskać takie same lub wyższe właściwości mechanicznej, jak te wykonane z aluminium. Dla przykładu, kompozyty GRP (Glassfiber Reinforced Plastics)  uzyskują swoją wytrzymałość dzięki zastosowaniu w nich cienkich włókien szkła. To właśnie mocne i sztywne włókna odpowiadają za przenoszenie siły, a otaczająca je żywica powoduje rozkładanie jej na większej powierzchni. Dobór odpowiednich włókien - o określonej średnicy, długości, ciężarze, wypełnieniu, strukturze przestrzennej ułożenia, decyduje o określonej charakterystyce końcowego produktu.


A pojawiają się tacy klienci, dla których użycie kompozytów było przełomowe?


Oczywiście. Firma produkująca przez lata słupy z aluminium najpierw stopniowo, a w ostatnich latach w 100% przeszła na kompozyt GRP. Tę zmianę wymusił oczywiście rynek.  Produkcja słupów kompozytowych w odróżnieniu do aluminium jest bardziej przyjazna środowisku, gdyż emisja CO2 podczas produkcji jest dużo niższa, a finalny produkt jest znacznie lżejszy przy zachowaniu wyższych parametrów mechanicznych.


Jaki produkt jest dla Pana ważny?


Jest to nasze „najmłodsze dziecko” - SYSTEM EPOKSYDOWY do odlewów 3D o doskonałej transparentności, znajdujący zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa przezroczystość i wysoka wytrzymałość mechaniczna. System jako pierwszy na rynku polskim umożliwia uzyskanie pojedynczego odlewu wewnątrz materiału izolacyjnego (np. drewna) o grubości 25 mm, bez widocznych efektów przegrzania, odkształcenia czy odbarwienia materiału. Na bazie tego systemu wykonuje się indywidualne i niepowtarzalne odlewy z zatopionymi artystycznymi elementami, takimi jak wyroby jubilerskie, stoły i blaty z imitacją „rwącej rzeki” oraz wiele innych.  Mnóstwo młodych firm zaczyna swoją przygodę z rynkiem kompozytowym od tego systemu, ponieważ nakład finansowy na starcie jest niewielki, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.


Który z produktów zmienił życie konsumentów najbardziej? Czy oni są tego świadomi?


Myślę, że system kolorowania żelkotów i topkotów w paletach INSTINT i RAL. W przeszłości klienci, którzy wybrali konkretny kolor, byli zmuszeni do zakupu kilkudziesięciu kilogramów i kilkunastodniowego oczekiwania na realizację zamówienia. Dzięki wprowadzeniu tego systemu każdy kolor z powyższych palet stał się dostępny z dnia na dzień już od 1kg. Ciężko takiej zmiany nie zauważyć [śmiech].


A jak w czasie tych zmian, postępu i rozwoju C-L rozwinęła się branża?


Branża od kilkunastu lat zmierza w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych. W ostatnich latach jednak nastąpiło znaczące przyspieszenie tego procesu. Doskonałym przykładem jest technologia RTM (Resin Transfer Moulding), która służy do formowania elementów kompozytowych o różnych kształtach w zamkniętych formach, dzięki czemu proces produkcji jest znacznie szybszy, wyższej jakości i powtarzalności przy dużo niższych kosztach pracowniczych.  


Przygotowujecie się Państwo do tych zmian?


Uczestniczę w szkoleniach producentów, a następnie przekazuję tą wiedzę klientom. Ponieważ Polska w dalszym ciągu jest poniższej średniej światowej w zakresie automatyzacji, każde nowe wdrożenie jest „na wagę złota”.


Ma Pan swoje marzenie związane z branżą?


Oczywiście dalszy rozwój i uczestnictwo w wartościowych szkoleniach, które usprawnią pracę naszym partnerom biznesowym.


A życzenie, które mogłoby się spełnić dla branży?


Branży życzę wytrwałości w realizacji podjętych wyzwań, a sobie otwartego umysłu, aby sprostać tym zadaniom. 


-----------------​​​

MB