KOMPOZYT-EXPO-2019

"Coraz więcej produktów użytkowych


jest wytwarzanych z kompozytów..."

Krzysztof Noga

- właściciel firmy N-POL, która w tym roku obchodzi 25-lecie działalności.


N-POL CUTTING TOOLS zajmuje się produkcją narzędzi pełnowęglikowych do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, płyty wiórowych, MDF, tworzyw sztucznych, stopów lekkich, grafitu i materiałów kompozytowych CFK, GFK. Zdobyte przez N-POL doświadczenie i zastosowanie najnowocześniejszych technologii produkcyjnych i systemów projektowania narzędzi pozwala firmie być w czołówce europejskich producentów. Dzięki temu realizuje najbardziej skomplikowane narzędzia na potrzeby rynku. Prowadzone badania i rozwój technologiczny w połączeniu z najnowocześniejszymi obrabiarkami daje możliwość skonstruowania dowolnego sprzętu.

Pamięta Pan pierwszego klienta?

 

Jeżeli chodzi o narzędzia do kompozytów była to firma ze Śląska obrabiająca bardzo twarde elementy z włókna szklanego. Tam zostały wysłane nasze pierwsze narzędzia frezy z serii XN. Do dziś frezy tego typu  są używany w produkcji jako główne narzędzia.

 

Czy ma Pan takich klientów, dla których wykorzystanie materiałów kompozytowych było momentem przełomowym?

 

Tak, niektóre firmy, które przebranżowiły się z obróbki innych materiałów takich jak stal, na obróbkę kompozytów i do dziś tylko takie materiały przetwarzają. Dobra i skuteczna współpraca z klientem zawsze buduje dobre relacje i pozwala się firmie rozwijać. Taki rozwój może być czasem przełomowy.

 

Jakie są obawy klientów związane z wykorzystaniem kompozytów?

 

Trudność w doborze odpowiedniego narzędzia do obróbki ze względu na bardzo zróżnicowane materiały i ich skład. To zwykle jest problemem.

 

Czy udaje się Państwu te trudności pokonywać?

 

Zawsze w drodze eksperymentów i prób dobieramy razem z klientem odpowiednie narzędzia.

 

Ma Pan swój ulubiony produkt, który był rozwiązaniem problemu klienta?

 

Nasz oryginalny własny produkt frez KV60. Jest to efekt naszych doświadczeń i unikalnej geometrii narzędzia. Jest niezwykle trudny do skopiowania dla naszej konkurencji. Dzieje się tak względu na geometrie ostrzy. Służy do obróbki bardzo włóknistych materiałów i oczywiście doskonale sobie z tym radzi.

 

Jest Pan zadowolony z rozwoju firmy na tle branży?

 

Postawiliśmy na rozwój i inwestycję w najnowocześniejszy park maszynowy w pełni zrobotyzowany. Ponadto wspomagamy się bardzo zaawansowanymi technologiami projektowania i symulacji narzędzi, a to nas wyróżnia i daje przewagę. Możemy wykonać skomplikowane narzędzia, zwłaszcza takie, których inne przedsiębiorstwa nie są w stanie wykonać.

 

Konkurencja na to reaguje, stara się dogonić N-POL?

 

Branża zmienia się bardzo dynamicznie. Coraz więcej produktów użytkowych jest wytwarzanych z kompozytów i służy do ich obróbki.

 

A zapotrzebowanie na nowoczesne roboty rośnie?

 

Na pewno w dobie komputeryzacji i robotyzacji przemysłu liczy się dziś wydajność i możliwość produkcji dużych serii. To skutecznie zapewnia nam tylko robotyzacja maszyn. Oczywiście bez odpowiednio wykwalifikowanych operatorów, żadna maszyna, nawet najbardziej zautomatyzowana,  nie jest wstanie się sama zaprogramować. To ludzie są tu zawsze najważniejsi, maszyny wykonują tylko polecenia.

 

Jak Pan przygotowuje się do tych zmian?

 

Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami na rynku i nowościami. Zawsze szukamy skutecznych rozwiązań dla naszych klientów.

 

Jakie jest Pana aktualne marzenie związane z pracą?

 

Stabilny rozwój, to jest dla mnie najważniejsze.

 

A dla całej branży - co by było najkorzystniejsze?

 

Dużo ciekawych i nowych rozwiązań, bo to wymusza ciągły rozwój i projektowanie nowych narzędzi.  Tak naprawdę nie mamy jednego narzędzia, do którego dążymy. Nawet nie ma takiej potrzeby. Musimy natomiast zawsze dopasować wyrób do nowych rozwiązań, konieczność rynkowa napędza innowacyjny rozwój przedsiębiorstwa.

 

 

 

-----------------​​​

MB